top of page

İşyeri Hekimliği Kursu Sık Sorulan Sorular

İşyeri Hekimliğine dair aklınıza gelebilecek bir çok sorunun cevabını bu sayfamızda sizlerle paylaştık. Farklı sorularınız olur ise lütfen Talep Formunu bize iletiniz. En kısa sürede size geri dönüş sağlayacağız. İşyeri Hekimi olma yolunda başarılar dileriz.

 • İşyeri Hekimi Kimdir?
  İşyeri hekimi, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş işyeri hekimliği eğitim kurumlarından 220 saat eğitim alarak, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda 50 sorudan 35 ve üzerinde soruya doğru cevap vererek hak kazanılan sertifikaya sahip olan tıp doktorlarıdır. İşyerinde sağlık ve güvenliği artırmaya yönelik, uluslararası standartlardaki kanun ve düzenlemelere uygunluk sağlamak için iş güvenliği uzmanları ve işyeri hemşireleri (diğer sağlık personeli) ile beraber çalışırlar.
 • Nasıl İşyeri Hekimi Olabilirim?
  Tıp fakültesi mezunu olmak Bakanlıkça yetkilendirilmiş işyeri hekimliği eğitim kurumları tarafından gerçekleştirilen, İşyeri Hekimliği Temel eğitim programına katılmak. ÖSYM tarafından yılda iki kez düzenlenen İşyeri Hekimliği Seçme Sınavına katılarak 50 soru üzerinden en az 70 puan almak, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ait Ziraat Bankasındaki kurumsal tahsilat programına İşyeri Hekimliği Belge Ücretini ödeyerek İşyeri Hekimliği Belgesine sahip olabiilirsiniz.
 • İşyeri Hekimliği İle İlgili Sınıflandırma Var mıdır?
  Hayır; İşyeri hekimliği noktasında herhangi bir sınıflandırma yoktur. Sınıflandırma iş güvenliği uzmanlığı mesleğinde söz konusudur.
 • Kimler İşyeri Hekimi Olabilir?
  Tıp fakültesi mezunları İşyeri Hekimi olabilir.
 • Eğitim Sonrası Sınava Katılmam Gerekiyor mu?
  İşyeri hekimliği eğitiminizi tamamladıktan sonra, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınava girmeniz gerekiyor. Sınavlar yılda iki kez yapılır. Her yıl hangi ay ve gün yapılacağı da yine ÖSYM tarafından belirlenip, ilan edilir.
 • İşyeri Hekimliği Sınavına Nasıl Başvuru Yapabilirim?
  ÖSYM İşyeri Hekimliği sınav tarihlerini duyurusunu yaparken; hangi tarihlerde başvuru yapılması gerektiğini belirtmektedir. Sınav başvuru tarihi geldiğinde ÖSYM’ nin kendi sitesi üzerinden başvuru yapıp, sınav ücretini de yine aynı site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında ÖSYM sınav merkez bürolarından da başvuru yapılmaktadır.
 • Sınav Giriş Ücreti Ne Kadar?
  İşyeri hekimliği sınav giriş ücretleri ÖSYM tarafından belirleniyor. Her dönem değişiklik gösterebiliyor. Mayıs 2021 dönemi için sınav ücreti 290 TL idi.
 • Sınava Giriş Hakkı Sınırlı mı?
  Güncel mevzuata göre, İşyeri hekimliği eğitiminizi aldıktan sonra sınav hakkınız sınırsız. Açılan her dönem için sınavlara giriş yapabilirsiniz.
 • Sınavı Kazandım! Şimdi Ne Yapmalıyım?
  Tebrikler! Yeni iş hayatınıza Hoş Geldiniz! Artık siz de İşyeri Hekimi oldunuz :) Sınavda başarılı olan adayların izlemesi gereken yol; İşyeri Hekimliği belge ücretinin, Ziraat Bankasında bulunan ÇSGB kurumsal tahsilat hesabına yatırılması, Bir hafta içinde İSG-Katibe İşyeri Hekimliği belgesinin işlenmesi.
 • İşyeri Hekimliği Belge Ücreti Ne Kadar?
  İşyeri Hekimliği belgenizin ücreti Bakanlık tarafından belirleniyor. Bakanlığın Aralık 2020 dönemi için belirlediği fiyat 590 TL’dir.
 • İşyeri Hekimliği Belge Ücretini Nasıl Yatırabilirim?
  Sınavı kazanan adayların kimlik bilgileri, belge ücretinin yatırılabilmesi için, ÖSYM tarafından “Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabı” na iletiliyor. Ziraat Bankasına şubelerine giderek yada ATM üzerinden “Kurumsal Tahsilat Hesabı” aracılığıyla İSG Genel Müdürlüğü Hesabı’na TCKN ile yatırabilirler. Ücretini yatıran adayların sertifikaları, 7 iş günü içerisinde İSG Genel Müdürlüğü tarafından, adayın İSG-Katibine yansıtılacaktır.
 • İşyeri Hekimliği Belgemin Geçerlilik Süresi Var mı?
  Evet, işyeri hekimliği belgenizin geçerlilik süresi 5 yıldır. Geçerlilik süresi biten belgenizi Bakanlığa vize (belge yenileme) yaptırmanız gerekecektir.
 • Vize (Belge Yenileme) İşlemi İçin Ne Yapmalıyım? Ücreti Var mı?
  Vize (Belge Yenileme) işlemleri İSG-Katip sistemi üzerinden yapılmaktadır. ​ İlk Adım: İSG-Katibi sisteminde yer alan ”Sertifikalar” bölümünden, vizesi yapılacak belgenin seçilmesi gerekmektedir. Ardından sayfanın sağ tarafında çıkan, sertifika bilgilerinin yer aldığı satırın da seçilerek “Mavi” renge dönmesi gerekmektedir. İkinci Adım: İSG-Katip sisteminde yer alan “Vizeler” bölümünden, “Ekle” kısmına giriş yapılmalı ve Vize Başvuru Tarihi bilgisi eklenip kayıt edilmelidir. Vize (Belge Yenileme) ücreti 2020 yılı itibari ile 147,50 TL’dir. Belge yenileme ücreti Ziraat Bankası şubelerinden Kurumsal Tahsilat Hesabına yatırılmalıdır. TCKN ile başvuru yapan uzman, ücreti yatırırken banka görevlisine, sertifika türü/sınıfı bilgisinin dekonta eklemesini talep etmelidir. Vize işlemlerinizin takibini İSG-Katip “Sertifikalar” kısmından görebilir, başvuru işlem sürecinizin takibini yapabilirsiniz.
 • İşyeri Hekimliği Temel Eğitim Programı Detayları Nelerdir?
  İşyeri Hekimliği olmak isteyen adayların; alacağı temel eğitim 220 saatten oluşur. Bunun 180 saati teorik, 40 saati ise uygulamalı olarak geçmektedir. 180 saat olan Teorik kısım kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. ​​ 90 saat Asenkron eğitim, “Offline” yapılmaktadır. Sonra ki; 90 saat Senkron eğitim ise, Yetkili eğitmenler ile canlı gerçekleşmektedir. ​ 40 saat Uygulamalı olan eğitim ise; Bünyesinde İşyeri Hekimliği istihdam eden bir şirkette, 5 gün boyunca stajyer olarak görev yapması gerekmektedir. Kursiyer staj yaptığı şirket ve uzman tarafından düzenlenen “İşyeri Hekimliği Uygulama Raporu” nu eğitim kurumuna ibraz etmelidir. ​ Kursiyerin 6 saat devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında eğitime tam katılım zorunludur.
bottom of page